WYCHOWANIE

Spotkanie dwudzieste siódme - Anna Dziewit Meller - pisarka (kwiecień 2018).

 

ANNA DZIEWIT MELLER W I LICEUM


 

Klasy humanistyczne I Liceum gościły pisarkę Annę Dziewit Meller. Stało się to możliwe 18 kwietnia 2018 roku, dzięki współpracy z Fundacją "Tygodnika Powszechnego". W roku 2010 przybył do szkoły krakowski poeta Wojciech Bonowicz, prowadził zajęcia na temat prozy Witolda Gombrowicza. Natomiast Anna Dziewit Meller pretekstem do rozmowy z nami uczyniła nagrodzoną Literackim Noblem twórczość Swietłany Aleksijewicz. Z bogatej twórczości pozatorki wybrała reportaż "Wojna nie ma nic z kobiety". Jest to szczególna proza, szorstka, surowa; jak życie, które opisuje. Pełna grozy, przemilczeń, ale też wiary w siłę kobiet przeciwstawiających się nie tylko wojennemu złu.

Anna Dziewit Meller ujęła nas magią słowa, szczerością wyznania, a przede wszystkim życzliwością, z jaką słuchała naszych wypowiedzi. Bardzo nas dowartościowała i skłoniła do zapisu wszystkiego, co wiemy na temat historii naszych rodzin. Pojawił się podczas naszego literackiego spotkania także temat Ślązaków i ich trudnych wyborów życiowych z lat wojennych, dialogu społecznego oraz doświadczeń Halliny Birenbaum, niedawno uhonorowanej tytułem "Superbohaterki".

Anna Dziewit Meller prowadzi internetowy kanał o książkach "bukbuk". Zachęcamy do oglądania.

Nie wiemy, jakie będą tematy maturalne, ale liczymy, że wykorzystamy wiedzę przekazaną przez Annę Dziewitt Meller, a na pewno - niezależnie od tematów - energię, za którą ją podziwiamy.

Dziękujemy młodszym humanistom I Liceum za przyjęcie zaproszenia uczestniczenia w spotkaniu.

                                                                                   klasa trzecia humanistyczna z wychowawcą

BIP RSS
 
CMS Toruń