PAMIĘĆ O DAWNYCH
MIESZKAŃCACH
SOKOŁOWA PODLASKIEGO
Katarzyna Markusz należy do Zarządu Fundacji Gszarim, powołanej w roku 2016 po to, by łączyć przeszłość z teraźniejszością poprzez różnorodne działania wydawnicze, edukacyjne. Prezesem Fundacji jest niedawny gość I Liceum działacz społeczny Piotr Kadlcik. Fundacja ma szerokie plany i możliwości - objęcia swym działaniem społeczności lokalnych i pozakrajowych.
Na zajęciach z Panią Katarzyną Markusz oglądaliśmy fotografie przedstawiające nasze miasto w latach 20, 30, 40, a także powojennych; filmy prezentujące ważne wydarzenia z życia Sokołowa, na przykład uruchomienie Cukrowni, działania Sokołowskiego Ośrodka Kultury przed 40 laty, wypowiedzi dawnego naczelnika miasta. Pani Markusz zwróciła uwagę na drobiazgi pozwalające odczytać właściwy wiek starych fotografii, a przede wszystkim mniej czy bardziej radyklane zmiany, jakie zaszły w demografii miasta, wyglądzie ulic, budynków po roku 1939 i 1945. Oczywiście nie zabrakło wiadomości utrwalających naszą wiedzę o historii żydów sokołowskich, stanowiących przed rokiem 1939 około 60 procent mieszkańców.
Trwają prace nad cenną zawartością portalu GSZARIM.PL. Już w grudniu będą w pelni do odczytania. Zachęcamy do lektury. Złożona historia miasta jest częścią nas samych.
Pani Katarzyna Markusz jest współzałożycielką portalu JEWISH.PL, a także korespondentką Jewish Telegraphic Agency w Nowym Jorku.
Wiele cennych informacji o Sokołowie i jej mieszkańcach można znaleźć na stronie Jej blogu.
Dziękujemy Jej za po raz kolejny poświęcony nam czas.
klasa trzecia humanistyczna z wychowawcą