PROJEKT
"POLSCY SPRAWIEDLIWI.
PRZYWRACANIE PAMIĘCI"
Klasa trzecia humanistyczna wzięła udział w projekcie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie i Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce.
Ideą projektu jest spotkanie świadka historii i możliwość przeprowadzenia z nim rozmowy. Projekt realizowany jest w Polin od wielu lat. Uczestniczą w nim szkoły polskie i spoza kraju. Dziećmi Holocaustu nazywane są osoby, które w dniu wybuchu drugiej wojny miały najwyżej trzynaście lat.
Osoba, z którą spotkaliśmy się 4 grudnia 2017 to Elżbieta Ficowska. Urodziła się w czasie wojny, w roku 1942. W latach 2002 - 2006 była przewodniczącą Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu. Między początkiem stycznia 1942 i dniem dzisiejszym życie Elżbiety Ficowskiej wypełnione było i jest zdarzeniami niezwykłymi, dziś tworzącymi polską historię. Wystarczy wspomnieć chociażby o kilku osobach, o których mówi "przyjaciele": Jerzy Popiełuszko, Jacek Kuroń, Władysław Bartoszewski, Barbara Sadowska, Grzegorz Przemyk, Hanna Krall, Arnold Słucki. Mąż Elżbiety Ficowskiej to Jerzy Ficowski - poeta i popularyzator kultury romskiej, a także badacz biografii Brunona Schulza. Działania społeczne Elżbiety Ficowksiej potwierdzają nawet w nadmiarze, iż życie w warunkach tragicznych (getto warszawskie), trudnych (opozycja demokratyczna w Polsce) nie jest przekleństwem losu, lecz niezwykłym wyzwaniem, któremu można sprostać mając 15, 40 czy 75 lat.
Elżbieta Ficowska wyjechała z getta w drewnianej skrzynce, na wozie pełnym cegieł. Ucieczkę tą zorganizowała Irena Sendlerowa i przyszła druga matka Ficowskiej - pielęgniarka położna Stanisława Bussold. Żydowska matka dała jedynemu dziecku srebrną łyżeczkę z datą urodzenia i imieniem Elżunia. Ten niezwykły artefakt ożna ją zobaczyć w Muzeum Drugiej Wojny w Gdańsku. Żydowska matka zmarła mając 24 lata.
Spotkanie z Elżbietą Ficowską poprzedził wykład Michała Trębacza z Instytutu Historii w Łodzi na temat 75. rocznicy powołania Żegoty, czyli polskiej podziemnej organizacji humanitarnej pomagającej Żydom w czasie okupacji. Jej członkowie działali także na terenie powiatu Sokołów Podlaski.
Dziękujemy Pani Katarzyne Skibniewskiej za wspólnie przeżyty dzień.
klasa trzecia humanistyczna z wychowawcą