EDUKACYJNY PROJEKT MIĘDZYNARODOWY "JESTEŚMY RAZEM"
Spotkania młodzieży polskiej i izraelskiej odbyły się po raz dziewiąty. I Liceum bierze w nich udział od początku. Edycja obecnego roku wyraźnie podkreślała jubileuszowy charakter: stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę i siedemdziesięciolecie istnienia Państwa Izrael. Projekt realizowany jest dzięki współpracy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Wojewoda Mazowieckie Zdzisław Sipiera, w przemówieniu do młodziezy podkreślał niezmieniający się cel projektu, jakim jest integracja ponad podziałami, w warunkach bezpośredniego dialogu, twarzą w twarz. Na spotkanie z młodzieżą przybyli także między innymi: Jarosław Sellin - Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodoowego, Aurelia Michałowska - Mazowiecki Kurator Oświaty, przedstawiciele izraelskiego Ministerstwa Edukacji, Jan Słomiak - Burmistrz Kosowa Lackiego, przedstawiciele samorządów.
Pierwsza część projektu to spotkania samych nauczycieli, edukatorów, które w tym roku miały miejsce w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Druga to zajęcia warsztatowe prowadzone dla młodzieży z województwa mazowieckiego i podlaskiego oraz południowego Izraela przez nauczycieli polskich i izraelskich. Mazowsze i Podlasie reprezentowały szkoły: V Liceum im.Jana III Sobieskiego w Białymstoku, Liceum im.Marii Sadzewiczowej w Łochowie, Liceum im.Orła Białego w Kosowie Lackim, Szkoła Podstawowa w Kosowie Lackim, Zespół Szkół im.Stanisława Staszica w Małkini Górnej, Liceum im.Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, Zespół Szkół nr 1 i Zespół Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej, Zespół Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Ostrołęce, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem, I Liceum im.Bolesława Prusa w Siedlcach, I Liceum im.Świętej Królowej Jadwigi w Siedlcach, I Liceum im.Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim. Trzecia część to poznanie historii obozu zagłady. Czwarta - wspólna uroczystość upamiętniająca wszystkie ofiary tragedii wojny, przygotowana przez oba kraje, Polskę i Izrael. Zapaliliśmy sześć zniczy: Pamięci, Sprawiedliwych, Pamięci Janusza Korczaka, Przyjaźni Między Narodami, Oporu i Bohaterstwa, Nadziei.
Nasze podziękowania dla Rady Rodziców I Liceum, Dyrektora Muzeum w Treblince Edwarda Kopówki, Dyrektor Liceum w Kosowie Lackim Hanny Przesmyckiej i historyka z tegoż liceum Adama Młyńskiego - za jak zawsze życzliwe przyjęcie I Liceum z Sokołowa Podlaskiego oraz dla edukatorki Katarzyny Kulińskiej z Muzeum Polin.
Uczestnicy projektu: Martyna Bazylczuk, Weronika Bierdzińska, Zuzanna Chmielewska, Karolina Chomka, Zuzanna Florczuk, Maria Kalinowska, Patryk Kisieliński, Adrianna Kosińska, Julia Kotowska, Dominika Kraska, Aleksandra Miszczuk, Katarzyna Popowska, Zuzanna Steć, Julia Praska, Maria Salach oraz nauczyciele: Anna Burzyńska, Joanna Trandziuk, Anna Kuryłek.